Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Uszkodzony wózek widłowy i konsekwencje

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Odpowiedzialność pracownika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parentaladvisory

PostWysłany: Sob, 12 Paź 2019, 14:53    Temat postu: Uszkodzony wózek widłowy i konsekwencje Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie wszysykich użytkowników. Zarejestrowałem się specjalnie na poczet tego pytania tak więc przejdę do sprawy.

Jestem operatorem wózka widłowego. Podczas jazdy pomiędzy rzędami towaru, otworzyły mi się drzwi od strony kierowcy i stlukła się szyba. Wcześniej były problemy z zamkiem, ale nie zgłosiłem tego więc wina jest po mojej stronie. Pracodawca naliczył mnie kosztami nowej szyby plus koszt wysyłki. W sumie 1130zł i chcę mi to rozłożyć na dwie raty gdzie zarabiam najniższą krajową. Czytałem wcześniej wątki i zastanawiam się czy powinienem to zapłacić czy też pracodawca powienien mnie obciążyć "ceną rynkową" za ową szybe tu też rozłożyć mi to ewentualnie na więcej rat przy najniższej krajowej? Dodam, że nie mam rodziny ani dzieci. Wiem,że mój szef jest okropnym materialistą z nastawieniem do pracownika jak do kogoś gorszego stąd mój brak zaufania co do jego "wyroku".

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sob, 12 Paź 2019, 18:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Art. 119. Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody,
jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia
przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.
Odszkodowanie dotyczy wartości pełnej szkody i niestety, w tym przypadku nie ma znaczenia, że otrzymuje Pan wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia krajowego. Zasady obciążenia Pana i sposób rozłożenia na raty odszkodowania nie wynikają z żadnych regulacji - zatem równie dobrze mógł Pan być zobowiązany do zapłaty całości od razu.

Inna sprawa, czy faktycznie tylko Pan przyczynił się do powstania szkody. Jeśli szkoda powstała wskutek innych nieprawidłowości i ktoś inny mógł je zglosić, to poniekąd wina się rozkłada na pracodawcę i pracowników. Napisał Pan, że nie zgłosił awarii zamka, czy istnieje mozliwość, że zgłosił to ktoś inny, tylko pracodawca nie zadbał o naprawę?
Powrót do góry
Parentaladvisory

PostWysłany: Sob, 12 Paź 2019, 20:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

midka napisał:

Zanim założyłem wątek czytałem to o czym mówisz. Było tam napisane, że powinienem pokryć koszta, ale ceny rynkowej uszkodzonego mnienia. Jednak w moim przypadku, według pracodawcy, mam zapłacić za nową szybę + koszty wysyłki. To mnie przyczynilo do zalozenia tematu.
Ps. Nawet komkrnik od najniższej krajowej może zabrać różny % w różnych przypadkach a prscodawca może robić co chcę?
Powrót do góry
Parentaladvisory

PostWysłany: Sob, 12 Paź 2019, 20:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Parentaladvisory napisał:
midka napisał:

Zanim założyłem wątek czytałem to o czym mówisz. Było tam napisane, że powinienem pokryć koszta, ale ceny rynkowej uszkodzonego mnienia. Jednak w moim przypadku, według pracodawcy, mam zapłacić za nową szybę + koszty wysyłki. To mnie przyczynilo do zalozenia tematu.
Ps. Nawet komkrnik od najniższej krajowej może zabrać różny % w różnych przypadkach a prscodawca może robić co chcę?

Ps2. Wada z zamkiem była od początku kiedy zacząłem pracę. Dostając używany sprzęt lo innych pracownikach lo prostu pewne wady uznałem za "tak musi być". Nie mam tego wózku na stanie, nie jest mi przypisany. W każdej chwili wsiada kto chcę. Jednak nikt wady zamka nie poruszał
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sob, 12 Paź 2019, 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Parentaladvisory napisał:
midka napisał:

Niestety, to nie jest kara ani potrącenie. To odszkodowanie, które związane jest z szkodą, która powstała. I wartość szkody to wg mnie w tym przypadku wartość usług i części, które trzeba było zakupić, by przywrócić wózek do stanu pierwotnego.

I ja powalczyłabym z kwestią zasadności tego odszkodowania - skoro taki stan był wcześniej to znaczy, że pracodawca wziął na siebie ryzyko, że może dojść do zdarzenia, wywołującego szkody.
Powrót do góry
Parentaladvisory

PostWysłany: Nie, 13 Paź 2019, 11:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesteś pewny tego co piszesz? Według Ciebie pracodawca może mnie jeszcze obciążyć kosztami samej wymiany szyby, bo to też pewnie będzie robił jakiś pracownik. Nie chcę mi się ciągać po sądach za te tysiąc złoty, ale sądziłem, że powinienem zapłacić cene rynkową szyby. Jeszcze nic nie podpisałem itd
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 14 Paź 2019, 12:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, tak jest.
W przypadku szkody wyrządzonej z winy nieumyślnej pracownik zobowiązany jest do zapłaty odszkodowania w wysokości rzeczywistej straty - czyli szkody, z tym jednak zastrzeżeniem że nie może ono przewyższyć kwoty 3-miesięcznego wynagrodzenia pracownika przysługującego mu w dniu wyrządzenia szkody.
Rzeczywista strata to faktyczny uszczerbek na majątku pracodawcy, którego jest właścicielem lub posiadaczem.. W przypadku szkody wyrządzonej z winy nieumyślnej pracownik nie jest zobowiązany do uiszczenia utraconych korzyści ani też nie odpowiada w pełnej wysokości za wysokość szkody (ograniczenie do 3 wynagrodzeń) ale odszkodowanie powinno pokrywać koszty przywrócenia uszkodzonego mienia do stanu sprzed powstania szkody.
Wykazanie straty rzeczywistej - tego rodzaju stratą są m.in. wszelkie koszty poniesione w związku z zaistniałą szkodą, których poszkodowany nie musiałby ponosić, gdyby szkoda nie zaistniała. Koszty takie są składnikiem uszczerbku majątkowego w mieniu poszkodowanego i stanowią o zmniejszeniu jego majątku.

Jesli pracodawca obciążył Pana tylko kosztem zakupu szyby to dla Pana lepiej.

Ponawiam zaś pod analizę kwestię, czy faktycznie tylko Pan przyczynił się do szkody. Czy w dokumentach, które pracodawca przygotował była podniesiona sprawa wadliwego zamka?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Odpowiedzialność pracownika Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: