Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
urlop i plan urlopów

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tola1971

PostWysłany: Czw, 05 Gru 2019, 12:48    Temat postu: urlop i plan urlopów Odpowiedz z cytatem

Mój pracodawca na początku roku prosił mnie o rozplanowanie urlopów, mówiąc, iż musi rozplanować urlopy-wpisać w plan urlopowy. Dostałam raz nawet maila od członka zarządu, iż stawiam ich w niekomfortowej sytuacji nie wypisując urlopu zgodnie z planem, gdyż ich obowiązkiem jest przestrzeganie prawa pracy. Następnie dostałam informację, iż w dzień, który mam zaplanowany w planie urlopowym jest zaplanowane spotkanie, na którym mam być, gdy zapytałam dlaczego planuje się spotkanie z moim udziałem w dniu zaplanowanym przeze mnie jako urlop- dzień przed wigilią bożego narodzenia, otrzymałam odpowiedź, iż nie ma u nas planu urlopowego, nie mają obowiązku go prowadzić, a ten który jest ma tylko charakter orientacyjny-proszę o informację czy jest to możliwe,że plan niby jest a go nie ma? Będę również wdzięczna za odniesienie się do sytuacji wysyłania pracownika na pojedyncze dni urlopowe ze stwierdzeniem,że nie ma nic pilnego do zrobienia lub między dniami wolnymi-np.długi weekend, piszą sugerujemy abyś wypisała wniosek i ja to robiłam....pomimo, iż nie chciałam, piszą też do mnei w związku z długim weekendem majowym, nie ma sensu abyś pracowała 29-30 kwietnia. Spodziewamy się zatem Ciebie w pracy 6 maja.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 05 Gru 2019, 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Art. 163. § 1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 167[2].
§ 1[1] Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Przepis § 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.
§ 2. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
Zatem tylko w wyjątkowych przypadkach nie ustala się planu urlopów, a jeśli już jest ustalony, to obie strony powinny go respektować. Z urlopu udzielonego istnieje możliwość, by pracownika odwołać, a gdy urlop jeszcze się nie rozpoczął to teoretycznie można go przesunąć - jednak muszą istnieć ku temu ważne przesłanki;
Art. 164. § 1. Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami.
§ 2. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
Art. 167. § 1. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
§ 2. Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

Żaden przepis nie uprawnia pracodawcy w takich sytuacjach, jak opisana, do wysłania pracownika na urlop w dowolnym terminie, nie uzgodnionym z pracownikiem - jest to dopuszczalne tylko w okresie wypowiedzenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop następny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: