Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Umowa o dzieło (przedmiot teksty) a prawo rękojmi

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa o dzieło
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karolcia131

PostWysłany: Pon, 16 Gru 2019, 13:20    Temat postu: Umowa o dzieło (przedmiot teksty) a prawo rękojmi Odpowiedz z cytatem

W ramach umowy o dzieło miałam do napisania teksty, zgodnie z umową zamawiający miał czas 10 dni na zgłoszenie wad dzieła, w tym terminie nie zostały zgłoszone. Zapłaty nie dostałam do dnia dzisiejszego, wysłałam wezwanie do odbioru dzieła, czy obowiązuje tu prawo rękojmi i zamawiający może zgłosić np. wady istotne żeby np obniżyć wynagrodzenie bądź zeby nie wypłacić go w ogóle i odstąpić od umowy? Są jakieś dodatkowe ramy czasowe w tym przypadku aby zgłosić błędy? Dodam, że wykonawca nie jest przedsiębiorcą.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 16 Gru 2019, 23:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niektóre przepisy dot. rękojmi mają zastosowanie do umów sprzedaży zawartych między osobami fizycznymi. Nie znając jednak pełnej treści umowy, w szczególności czy prawo rękojmi zostało ograniczone lub wyłączone, nie można w pełni odpowiedziec na pytanie.
Kiedy zostało wysłane wezwanie do zapłaty?
Powrót do góry
karolcia131

PostWysłany: Wto, 17 Gru 2019, 14:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa jest trochę skomplikowana. W umowie zamawiającym jest pewna jendostka, artykuły były wysłane na meila osoby ktory w umowie jest zaznaczony jako osoba do kontaktu. Akceptacja dzieła miała się odbyć przez ten meil i po akceptacji miała być zapłata. Gdy upłynął termin na poprawki napisałam na tego meila wiadomość, osoba napisała mi że była chora nie informując o tym wczensiej i podała dod termin więc wysłałam aneks, w odp dodstalam meila że mój meil jest nie na miejscu. W tym dod terminie który defacto nie istnieje bo raz ze niedostalam aneksu a dwa szpital jako osoba zamawiająca mógł zmienić termin a nie Pani z meila nie dostałam uwag. Po tym terminie Pani z meila wybiórcze błędy wytknela w odniesieniu do 1 artykułu pisząc że dopiero ie zaczęła sprawdzać i że nie podejmie ze mną współpracy (a ja z nią umowy nie podpisała). Dlatego napisałam pismo wyjaśniające do szefa, z całą korespondencja plus aneks żeby mi odesłali podpisany nie dostałam odp więc w tamtym tygodniu wysłałam wezwanie do odbioru dzieła bo tak poradził prawnik. A pytam o prawo rękojmi bo w tym momencie zostałam bardzo nie ładnie potraktowana i chciałabym wiedzieć czy zamawiający ma jakiś dodatkowy czas na podanie ew błędów istotnych, czy on juz minął? Znalazłam w internecie informacje że prawo rękojmi dotyczy przedmiotów ruchomych a nic o tym gdy przedmiotem są artykuły
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 17 Gru 2019, 23:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Art. 638. § 1. Do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio
przepisy o rękojmi przy sprzedaży.
Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie jest
wyłączona, jeżeli wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale
dostarczonym przez zamawiającego.

Nie podała Pani w swoim pytaniu, że nabywcą dzieła był szpital, tylko, że nie przedsiębiorca, stąd wyszłam z założenia, że osoba fizyczna. To, kim był nabywca jest istotne z punktu widzenia stosowania poszczególnych przepisów.
Niestety, nie wiem jak w umowie jest skonstruowana rola recenzenta Pani dzieł, czy od tej osoby np. zależy realizacja Pani umowy z zamawiającym dzieło czy tylko jako recenzent ma zwrócić uwagę na wady dzieła, bez ingerencji w prawo do ich nabycia przez szpital.
Powrót do góry
karolcia131

PostWysłany: Sro, 18 Gru 2019, 12:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wykonawca czyli ja nie jestem przedsiebiorcą a zamawiający tak. W umowie nie ma wzmianki o tym kto jest recenzentem. Jednostka czyli zamawiający ma 10 dni na zgłoszenie uwag. Ogólnie rzecz biorąc mail tej Pani wg umowy jest do przekazywania na niego dzieł wykonanych przeze mnie a w umowie nigdzie indziej nie ma o niej mowy, nawet jej nazwisko nie jest podane. Jest jeszcze napisane, że akceptacja odbywa się na jej meil i mój ale nie ma napisane że ta Pani je akceptuje. Ponadto nie miałam papieru z ich strony ze ta Pani ich reprezentuje.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 18 Gru 2019, 13:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, Pani nie jest przedsiębiorcą, szpital też nie wbrew pozorom, jednakże dla umowy o dzieło nie ma to znaczenia, zaś dla przepisów o rękojmi już tak. Zamawiający nie ustosunkował się do żądania zapłaty? i nie zgłosił wad w dziele? Proponuję wyznaczyć termin do którego Zamawiający ma zgłosić uwagi lub zapłacić. Proszę w wezwaniu wskazać na trudną komunikację, prowadzoną przez mail wyznaczony do dostarczenia dzieła.
Powrót do góry
karolcia131

PostWysłany: Sro, 18 Gru 2019, 16:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

błedy zostały zgłoszone po upływie terminu, pisalam w wezwaniu odbioru, ze po wyznaczonym terminie będę uprawniona do żądania zapłaty ale nie było do tego odniesienia tylko do błędów. I tu pytanie czy w przypadku dzieła jakim jest artykuł można zgłosić błędy po upływie terminu zawartego w umowie w przypadku gdy nie jest to umowa między przedsiębiorcami
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 18 Gru 2019, 18:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mniej bym się koncentrowała na rękojmi, bardziej za zapisach kodeksowych dot. dzieła:

Art. 636. Skutki wadliwego lub sprzecznego z umową wykonania dzieła
§ 1. Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

Art. 640. Współdziałanie zamawiającego w wykonaniu dzieła
Jeżeli do wykonania dzieła potrzebne jest współdziałanie zamawiającego, a tego współdziałania brak, przyjmujący zamówienie może wyznaczyć zamawiającemu odpowiedni termin z zagrożeniem, iż po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu będzie uprawniony do odstąpienia od umowy.

Art. 642. Chwila zapłaty wynagrodzenia
§ 1. W braku odmiennej umowy przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła.

Art. 646. Termin przedawnienia roszczeń z umowy o dzieło
Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.

Szpital nie wyznaczył terminu na poprawę dzieła ani nie dostała Pani pełnej informacji o wadach, zatem szpital nie wspóldziała i nie odbiera też dzieła, pomimo że dzieło zostało dostarczone - są wg mnie podstawy do żądania zapłaty. Na zgłoszenie uwag i żądanie usunięcia wad zamawiający dzieło ma sporo czasu - nawet dwa lata (termin z rękojmi)
Powrót do góry
karolcia131

PostWysłany: Sro, 18 Gru 2019, 19:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to jest sprawa swieża, w której nie mineło jeszcze nawet pół roku. Ale bardzo dziękuje za odpowiedź
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa o dzieło Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: