Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Niepełnoletni w pracy - branża monopolowa

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zatrudnianie młodocianych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marriom

PostWysłany: Sob, 04 Paź 2008, 10:25    Temat postu: Niepełnoletni w pracy - branża monopolowa Odpowiedz z cytatem

Zamierzamy razem ze wspólnikiem otworzyć kolejny sklep monopolowy. Zgłosiła się do nas do pracy dziewczyna , która kończy 18 lat dopiero w lutym 2009 roku. Oznacza to, że obecnie nie jest ona pełnoletnia. Czy możemy ją zatrudnić w naszym sklepie jako samodzielnego sprzedawcę?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kokoshaglava

PostWysłany: Nie, 05 Paź 2008, 13:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z art. 190 § 1 Kodeksu pracy młodocianym w rozumieniu kodeksu jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat.

Zgodnie z art. 204 § 1 Kodeksu pracy nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach wzbronionych, których wykaz ustala w drodze rozporządzenia Rada Ministrów.

Wykaz prac wzbronionych zawiera załącznik nr 1 do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. z 2004 r. Nr 200, poz. 2047).

W załączniku do Rozporządzenia – Wykazie prac wzbronionych młodocianym wskazano m. in. prace zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu.

Według załącznika wzbronione jest wykonywanie przez młodocianych prac, przy których mógłby być zagrożony dalszy prawidłowy rozwój psychiczny młodocianych, w szczególności prace związane z produkcją, sprzedażą i konsumpcją wyrobów alkoholowych, w tym obsługa konsumentów w zakładach gastronomicznych.
Wzbronione są również m. in. prace związane z produkcją, sprzedażą i reklamą wyrobów tytoniowych.

Zaznaczyć należy, iż zatrudnianie pracowników młodocianych jest obwarowane wieloma ograniczeniami i obowiązkami po stronie pracodawcy, które zawarte są w dziale dziewiątym Kodeksu pracy.
Powrót do góry
marriom

PostWysłany: Pon, 06 Paź 2008, 17:21    Temat postu: Niepełnoletni w pracy - branża monopolowa Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanie w poruszanej wcześniej kwestii.
W związku z tym, iż bardzo nam zależy na podjęcie współpracy z omawianą "nieletnią" czy możemy zatrudnić ją na umowę zlecenie do czasu ukończenia 18 lat?
Powrót do góry
Arall

PostWysłany: Pon, 08 Paź 2012, 19:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie, ponieważ w tym przypadku byłaby to praca podporządkowana, wymagająca nawiązania stosunku pracy, którego nie można zastępować cywilnoprawnym zatrudnieniem (np. umową zlecenia).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 08 Paź 2012, 20:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm, a na datę pytania użytkownik ''Arall" spojrzał? Wink Zostawiam jednak ze względu na przydatność odpowiedzi dla innych userów.
Powrót do góry
Arall

PostWysłany: Nie, 21 Paź 2012, 20:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moderatorze !Nie było mnie 6 lat i z rozpędu odpowiedziałem. Ale takie pytania są chyba nadal akutalne? Wink Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 21 Paź 2012, 20:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że tak. Przecież to napisałam Smile,
Powrót do góry
OlekZ

PostWysłany: Wto, 05 Maj 2015, 16:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja właśnie przeczytałem ten temat. Szukałem rozwiązania w podobnej sytuacji i ten temat rozjaśnił mi w głowie.
Powrót do góry
OlafGruber

PostWysłany: Wto, 14 Lut 2017, 10:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No niestety. Nieznajomość prawa przez młodocianych często wykorzystują pracodawcy.
Powrót do góry
ania2302

PostWysłany: Pon, 13 Sty 2020, 09:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy świadcząc uslugi-dzwigowe, mogę zatrudnić na praktykę zawodu?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zatrudnianie młodocianych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: