Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Świadczenie rehabilitacyjne

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ania979

PostWysłany: Wto, 26 Lis 2019, 20:31    Temat postu: Świadczenie rehabilitacyjne Odpowiedz z cytatem

W dniu dzisiejszym t.j. 26.11.19 r złożyłam w ZUS wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Mój okres zasiłkowy kończy się 27.01.20 roku. Zostałam poinformowana, że data wizyty u lekarza orzecznika zostanie ustalona w czasie do 4 tygodni. Moje pytanie brzmi czy jeśli wizytę u lekarza orzecznika będę miała ustaloną przed upływem okresu zasiłkowego, np. na początku stycznia a lekarz zadecyduje, że świadczenie rehabilitacyjne mi się nie należy to czy będę mogła nadal przebywać na zwolnieniu lekarskim od lekarza prowadzącego i pobierać zasiłek chorobowy do tych 182 dni t.j. w moim przypadku do 27.01 czy też będzie to oznaczało, że muszę od razu wrócić do pracy?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 26 Lis 2019, 21:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem, że zwolnienie lekarskie będzie dalej wystawiane przez lekarza, aż do tego 27.01? Od negatywnej opinii orzecznika może się Pani odwołać, zwłaszcza, że to postępowanie nie dotyczy ważności i zasadności zwolnienia lekarskiego (które w razie zakwestionowania przez orzecznika od razu przerywa zwolnienie lek.), tylko tego, czy faktycznie jest potrzeba dalszego leczenia i przebywania na świadczeniu po zakończeniu okresu zasiłkowego w związku z rokowaniem powrotu do zdrowia. Co istotne - ponieważ choroba trwa dość długo pracodawca nie będzie mógł dopuścić Pani do pracy przed wykonaniem badań u lek. medycyny pracy. Zatem - lekarz orzecznik wyda decyzję dot. świadczenia reh., od której może się Pani odwołać, a ponieważ jeszcze nie wyczerpie Pani okresu zasiłkowego to może Pani dalej przebywac na zwolnieniu lek. Inna sprawa by była, gdy lekarz orzecznik zakwestionuje zasadność zwolnienia lekarskiego - ale tego nie dotyczy ta sprawa, w której Pani wnioskuje.
Powrót do góry
ania979

PostWysłany: Sro, 27 Lis 2019, 10:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, zwolnienie będzie wystawiane do 27.01, jeśli oczywiście będzie taka potrzeba. Tak naprawdę mam taką sytuację, że wniosek o świadczenie rehabilitacyjne w związku z tym, że trzeba złożyć je najlepiej 2 miesiące przed końcem okresu zasiłkowego musiałam złożyć w momencie kiedy nie wiem jeszcze na pewno czy mój stan zdrowia nie zdąży się poprawić. Na chwile obecną jestem na etapie dobierania leczenia i poprawa może nastąpić tak na prawdę w każdej chwili, ale jak na razie nic na to nie wskazuje. A czy jeśli na przykład zwolnienie zostałoby przerwane wcześniej, np. przed wizyta u orzecznika to wtedy proces starania się o świadczenie zostaje po prostu anulowany czy są tego jakieś konsekwencje?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sob, 30 Lis 2019, 20:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co lekarz wpisał na drukach do ZUS? Stan zdrowia zawsze może się poprawić, więc ze zwolnienia można wrócić, nie korzystając z pełnego okresu zasiłkowego - o ile lekarz medycyny pracy dopuści Panią do pracy. Wystarczy ZUS poinformować o tym, przedstawiając zaświadczenie lekarza o zakończonym leczeniu.
Powrót do góry
ania979

PostWysłany: Czw, 16 Sty 2020, 13:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie,
Jestem już po wizycie u lekarza orzecznika zus i otrzymałam orzeczenie o niezdolności do pracy. W poniedziałek 20.01 kończy mi się zwolnienie lekarskie i mam wizytę u lekarza prowadzącego. I tu moje pytanie, okres zasiłkowy kończy mi się 27.01 a umowa o pracę 31.01. Jak lekarz ma wystawić kolejne zwolnienie, do 27.01, 31.01 czy też na cały miesiąc do przodu? Czy przez cały okres pobierania zasiłku będzie musiał wystawiać kolejne zwolnienia czy też nie?
Pytam zawczasu, bo wiem, że nie każdy lekarz jest biegły w tych procedurach, wolę dopilnować sama, żeby później się nie stresować, że coś nie tak.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 16 Sty 2020, 19:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To za każdym razem zależy od obecnego stanu zdrowia Pani - przy czym maksymalnie lekarz może wystawić zwolnienie do końca okresu zasiłkowego, po tym czasie lekarz nie wystawia już zwolnienia. Pani ma już decyzję o świadczeniu rehabilitacyjnym, w tym dokumencie powinna być podana data od kiedy rozpoczyna się okres - jak sądzę od 28.01.
Powrót do góry
ania979

PostWysłany: Sob, 23 Maj 2020, 11:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie Smile
Moje świadczenie rehabilitacyjne kończy się za dwa miesiące, jednak mój stan zdrowia nadal nie pozwala na podjęcie pracy. Chcę złożyć wniosek o przedłużenie świadczenia i moje pytanie dotyczy drugiej części wniosku o świadczenie rehabilitacyjne (druk ZNp-7). Część tą powinien wypełnić płatnik składek, jednak moje świadczenie wypłacane jest przez ZUS (stosunek pracy wygasł w styczniu) czy w tym wypadku tej części się nie wypełnia?
Czy muszę wypełnić dodatkowo druk Z-10 ?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sob, 23 Maj 2020, 20:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Części II nie wypełnia się, jeśli ubiega się Pani o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego na kolejny okres, po wyczerpaniu okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego krótszego niż 12 miesięcy.
Oświadczenie na formularzu Z-10 należy również dołączyć do dokumentacji.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: