Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Śwadczenia urlopowe w małej firmie w 2011 roku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gabijarDołączył: 13 Paź 2006
Posty: 8
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto, 28 Cze 2011, 11:22    Temat postu: Śwadczenia urlopowe w małej firmie w 2011 roku Odpowiedz z cytatem

Bardzo proszę o informację nt. dofinansowania wypoczynku pracowników małej firmy (poniżej 20 osób). Proszę podać także podstawę prawną. Kiedy pracodawca nie ma takiego obowiązku a kiedy jest zobowizany do wypłaty śwadczeń i w jakiej wysokości.
Pozdrawiam słonecznie
_________________
Gabijar
http://ksiegasnow.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8352

PostWysłany: Pon, 11 Lip 2011, 19:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Według art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dziennik Ustaw nr 70 z 1996 poz. 335, z późn. zm.) fundusz mają obowiązek tworzyć pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, zaś bez względu na liczbę zatrudnionych fundusz tworzą pracodawcy ze sfery budżetowej.

Pracodawcy, którzy zatrudniają na dzień 1 stycznia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o ZFŚS, mogą:
- utworzyć fundusz na zasadach ogólnych,
lub
- wypłacić pracownikom świadczenia urlopowe.

Pracodawcy ci, zgodnie z art. 3 ust. 3a ustawy o ZFŚS, mogą też zrezygnować z tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i jednocześnie mogą nie wypłacać pracownikom udającym się na dłuższy urlop świadczenia urlopowego, pod warunkiem, że decyzje w powyższych sprawach przekażą pracownikom do końca stycznia danego roku.

Pracodawca o rezygnacji z wypłaty świadczenia urlopowego oraz o nietworzeniu Funduszu pracodawca powinien poinformować swoich pracowników w sposób, który jest przyjęty w zakładzie pracy, np. przez ogłoszenie na tablicy, poprzez e-mail bądź w formie informacji przekazanej na piśmie każdemu pracownikowi.

Pracodawca, który zadecydował o tym, że jednak będzie wypłacał świadczenie urlopowe, powinien wypłacić je każdemu pracownikowi, który korzysta w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie tego urlopu (art. 3 ust. 4-5a ustawy o ZFŚS).

Pracodawca może wypłacać świadczenie urlopowe w wartości odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika (wartości odpisu poniżej) lub w wartości niższej niż kwota odpisu, ale jeśli świadczenie będzie wypłacane w wysokości niższej niż wartość odpisu, to również powinien o takim zamiarze poinformować pracowników do końca stycznia. Przepisy ustawy o ZFŚS wskazują bowiem tylko górną granicę świadczenia urlopowego.

Wartość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych obliczany jest zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w oparciu o podaną w Obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

W roku 2011, obliczając kwotę odpisu należy uwzględnić przeciętne miesięczne wynagrodzenie z II półrocza 2010 r., czyli kwotę 2917,14 zł, podaną w Obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dnia 18 lutego 2011 r.

Odpis w roku 2011 wynosi:
- na jednego zatrudnionego w normalnych warunkach (37,5%) - 1.093,93 zł,
- na jednego zatrudnionego wykonującego prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach pomostowych (50%) - 1.458,57 zł.
- na jednego pracownika młodocianego:
• w pierwszym roku nauki (5%) - 145,86 zł,
• w drugim roku nauki (6%) - 175,03 zł,
• w trzecim roku nauki (7%) - 204,20 zł.

Na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz na każdego emeryta i rencistę, objętego opieką socjalną zakładu pracy, pracodawca może zwiększyć wartość odpisu o 6,25%, czyli o 182,32 zł.

Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych maksymalna wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wyżej podanej wysokości odpisu podstawowego, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia danego pracownika oraz wymiaru czasu pracy, w jakim jest on zatrudniony.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach